Плуги та глубокорозпушувачі

За тисячі років розвитку технологій обробітку ґрунту людство розробило багато різних видів плугів. Цікаво, більшість із них з'явилися за останні сто років. Розгляньмо докладніше типи та види наявних плугів.

Класифікація залежно від робочих органів

Перший критерій оцінки – це тип робочого органа (і його принцип роботи). За цим критерієм плуги поділяють на лемішні, дискові, роторні та чизельні (або глибокорозпушувачі).

Лемішні використовують як робочий орган леміш – призначений для підрізування ґрунту знизу. Лемішні плуги становлять основну масу всіх видів. Дискові ж, замість класичного лемеша для розрізання ґрунту, використовують встановлені на осі диски або, як їх ще називають, «тарілки». Щодо роторних, то їхніми робочими органами є ротори, які обертаються від валу відбору потужності трактора. А про глибокорозпушувачі ми поговоримо окремо, тож у цій статті їх опустимо.       

Класифікація за типом кріплення

Наступним пунктом класифікації є тип кріплення до носія.

Залежно від цього плуг може бути навісним, напівнавісним або причіпним. Варто відзначити, що цей критерій є універсальним і застосовується не тільки до плугів, але й до більшості сільськогосподарської техніки. Тип зчеплення обирають залежно від умов роботи.

Якщо потрібна максимальна маневровість, то використовують навісний плуг. Мінусом є відносно мала ширина плуга й відповідно порівняно низька продуктивність. Навісні плуги найчастіше використовують для обробітку невеликих та нерівних ділянок землі.

Якщо ж у вас велике рівне поле, яке необхідно обробити з максимальною ефективністю, використовують причіпний, бо він забезпечує найбільшу продуктивність за один прохід.

Напівнавісні плуги є компромісним рішенням як за площею оброблюваної землі, так і за маневровістю.

Класифікація за призначенням

Залежно від призначення, плуги поділяються на агрегати загального призначення та спеціальні.

До плугів загального призначення відносяться саме ті види, які ми уявляємо під час вживання слова «оранка», – тобто плуги, призначені для звичайнісіньких полів. До спеціальних плугів належать устаткування для обробітку особливих видів місцевості. Вони бувають лісові, садові (для роботи в умовах невеликих присадибних ділянок), чагарникові та чагарниково-болотні, плантажні, які орють землю на великій глибині.  

Варто зазначити, що найбільш поширеними та популярними в нашій місцевості та умовах є плуги загального призначення.

Додатковий критерій – швидкість оранки

За швидкістю оранки бувають звичайні, що працюють зі швидкістю до 1,4 м/с, і швидкісні, здатні орати до 2,4 м/с.

Класифікація за типом обробітку поверхні

За типом обробітку поверхні плуги можуть бути як звичайними, коли в результаті оранки утворюються гребені землі між борознами, так і оборотними, які завдяки наявності двох комплектів дзеркальних лемешів з відвалами, що працюють по черзі, роблять поверхню поля після оранки гладенькою.

Залежно від необхідності перемішування ґрунту плуги також можуть бути відвальними, коли під час оранки перевертаються верхні шари землі, і безвідвальними, коли цього не відбувається.

Це класичні моделі плугів. Деякі виробники експериментують та розробляють комбіновані конструкції з додатковими робочими органами, щоб досягти найкращої якості обробітку. Наприклад, це може бути лемішний плуг із дисками, встановленими батареями за кожним корпусом лемішного плуга. Однак подібного роду конструкції бувають недосконалі та вимагають досліджень, випробувань та доопрацювань.

Повернутись до списку статей

Зв'яжіться з нами

Наш сайт, як і більшість інших, використовує файли cookie та інші схожі технології (піксельні теги і т. П.), Щоб надавати послуги, найбільш відповідають Вашим інтересам і потребам, а також збирати статистичну та маркетингову інформацію для аналізу та вдосконалення наших послуг і сайтів.

Погодитися Відмовитися Політика конфіденційності